Історія села Поляниця

Село Поляниця – райський куточок в Карпатах

Своєрідним «раєм» в Карпатах можна назвати гірське село Поляниця, що знаходиться на самому краю Івано-Франківської області і межує з Закарпатською. Село розташоване на висоті 920 м над рівнем моря в межах гірського масиву Горгани. Колись поселення називалось Поляниця–Поповичівська, оскільки було власністю чоловіка на прізвище Попович, а Поляниця, вважається похідною назвою від полонини, тобто «полонини,які були власністю Поповича». Інша версія походження назви буквально позначує місце поселення «поляницею», що означає випалене місце.До 2002 року село носило назву Паляниця(«паляниця»-вид стародавнього хліба).
Перша письмова згадка про Поляницю була 1820 року. На початку ХХ ст.. у селі князь Ліхтенштейн придбав чимало маєтків і отримав право на полювання. Згодом він виділив кошти на будівництво церкви, яку закінчили у 1912 році і приурочили до свята Введення в Храм Пресвятої Богородиці. У 1946 році церква згоріла. Лише 1990 році у селі звели нову церкву, яка також приурочена до свята Введення в Храм Пресвятої Богородиці. Поблизу нової церкви знаходяться поховання австрійських воїнів, які полягли у боях під час першої світової війни.
Поляниця і її жителі з часу заснування , як і всі навколишні поселення, зазнала чимало змін та біди. Та найбільш руйнівним періодом для села була Друга Світова війна . Тоді німецькими окупантами були зруйновані храм,школа та людські оселі. До середини минулого століття у селі з майже трьохсот жителів залишилося близько сорока.
Після закінчення воєнних дій місцевих жителів чекала нова біда- сталінські репресії. Хати розбиралися, а людей відсилали в Одеську область. Через недостатню кількість населення село приєднали до сусідньої Яблуниці.
Та незважаючи на це, людей в селі,справжніх духом гуцулів не могла зламати жодна біда і допомагала в цьому їм віра в Господа. Коли Храм у 1942 році було спалено , на його місці віруючі одразу побудували нову маленьку та скромну церкву. І тільки за рік до незалежності України у Поляницізявився новий храм надзвичайної краси.
В 50-тих роках ХХ ст. в будівлі колишньої німецької лазні облаштували молодшу школу. Вже у 1994 році школу розбудували і створили загальноосвітню школу 1-111 ступенів. Так, поступово село, зростало і в 1998 році була обрана виконавча влада. Станом на 2017 рік в селі проживає1011 осіб,воно має статус гірського та віднесено до категоріїкурортних. Та коли приходить зимова пора,чисельність населення зростає в рази. Туризм став немов оправа для справжнього карпатського діаманта.

Поляницька сільська рада

Офіційний інформаційний сайт
© Copyright 2020 -Поляницька сільська рада- Всі права захищені
Top