Держпродспоживслужба продовжує захищати спільні інтереси, забезпечувати реалізацію державної політики у галузі держнагляду за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення, захисту прав споживачів реклами, державного контролю за безпечністю та окремими показниками якості харчових продуктів, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності.
Що робити якщо порушені права споживачів?
У разі порушення прав споживачів громадяни можуть звернутись з повідомленням про факти порушень до Яремчанського відділу Надвірнянського районного управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській обл. (надіслати електронну скаргу чи написати листа до Яремчанського відділу на адресу вул. Свободи, 215) чи надіслати звернення до ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.
Усі ми є споживачами того чи іншого виду продукції. І кожному з нас траплялось опинитись у ситуації, коли отриманий нами товар є неналежної якості. Якими мають бути дії в такому випадку? З цього приводу консультації підготували спеціалісти Яремчанського відділу Надвірнянського районного управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській обл.
Ви купили побутову техніку, яка вже впродовж першого місяця роботи виявила свої недоліки. Що робити в такому випадку?
На кожен товар встановлюється гарантійний термін. Тож коли ви купуєте товар, звертайте увагу на документи, які його супроводжують. У технічному паспорті, гарантійному талоні визначено термін, упродовж якого продавець зобов’язаний усунути недоліки. Отже, якщо ви протягом встановленого гарантійного строку виявили якісь недоліки, несправності, то як споживач маєте право вимагати:
1. пропорційного зменшення ціни;
2. безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;
3. відшкодування витрат на усунення недоліків товару.
У разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач, має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
1. розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
2. вимагати заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.
Для цього варто уважно читати договір, технічну документацію та обов’язково зберігати чек (розрахунковий документ). Навіть для направлення скарги у разі порушення ваших прав споживача, чек має бути доданий до вашого звернення на ім’я Держпродспоживслужби.
Якщо дефекти товару виявились під час гарантійного терміну – відклеїлася підошва черевиків чи розійшовся шов у сукні, такі недоліки виникають з вини виробника, а тому можна вимагати заміни таких товарів на аналогічні або повернення коштів. Це у частині 1 статті 8 Закону України “Про захист прав споживачів”. Для цього потрібно показати продавцеві чек про оплату. Ще один момент – продавець неякісного товару може направити вас до виробника. Але частина 3 статті 8 Закону України “Про захист прав споживачів” дозволяє споживачеві самому обрати, до кого звернутися з вимогою замінити неякісний товар — до продавця чи виробника. Тому продавець не має права відмовити вам.
Що робити, якщо в видачі чеку відмовляють?
Щодо чеку – продавці зобов’язані його надавати. Якщо у цьому відмовляють – ви маєте право написати відповідну скаргу до:
– Держпродспоживслужби України;
– Державної фіскальної служби України.
У скарзі зазначте факти невидачі чеків та попросіть здійснити відповідну перевірку. Саме наявність чеку доводить, що ви купували певний товар в певному місці і може допомогти захистити ваші права споживача.
Яким чином відбувається усунення недоліків і який термін має для цього бути? Місяць, квартал, рік?
Також варто пам’ятати про те, що відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» усунення недоліків має відбуватись упродовж 14 днів з дати його пред’явлення або за згодою сторін в інший строк. У своєму письмовому зверненні щодо здійснення усунення недоліків не погоджуйтесь писати «14 днів з моменту отримання запчастин» або щось схоже, про що вас просить продавець. Також варто знати, що на письмову вимогу споживача на час ремонту йому надається товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. За кожний день затримки виконання такої вимоги споживача сплачується неустойка 1 % вартості товару. Якщо ви звернулись з такою вимогою до продавця усно, він відмовляє, то напишіть письмове звернення з відповідними вимогами надати у користування техніку з обмінного фонду, а в разі неможливості – сплатити неустойку 1% вартості. Звернення направляйте:
– або керівнику під розпис про отримання;
– або листом з повідомленням про вручення.
Які можуть бути дії споживача у разі порушення його прав?
Перша дія – звернення до продавця – є обов’язковою. При зверненні слід враховувати строк повернення грошей за неякісний товар, гарантійні строки на товар, вказані в документах або в Законі «Про захист прав споживачів» (2 роки – для звичайних товарів, 10 років – для будівельних об’єктів) і строки повернення неякісного товару.
Друга дія – звернення до Головного управління держпродспоживслужби . Це державний орган, який і має повноваженння у сфері захисту прав споживачів. До неї слід звертатися за наявності бажання покарати продавця, тобто для накладення на нього штрафу чи проведення його перевірки і за наявності розрахункового документа. Адреса: 78500, м. Яремче, вул. Свободи, 215, або м.Івано-Франківськ вул Берегова,24 (0342511395 )Адреса Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській обл.:
електронна пошта: yaremche-dergprod@vetif.gov.ua
Третя дія – звернення до суду з позовом – є обов’язковою у випадку, якщо продавець відмовився добровільно виконати ваші вимоги замінити неякісний товар чи повернути гроші за продаж неякісного товару. При зверненні до суду з позовом не треба сплачувати судовий збір, позов можна подати за місцем вашого проживання.
Отже, скласти претензію, звернення, скаргу у разі наявності законних підстав Вам допоможуть безкоштовно у Яремчанському відділі Надвірнянського районнго управління ГУ ДПСС в Івано-франківській обл..
Яремчанський відділ Надвірнянського районного
управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській обл.